• ساعت : ۷:۲۵:۱۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ 
حجت‌الاسلام قلی‌پور:
روز قدس محور وحدت و انسجام اسلامی است
مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار گفت: روز قدس، مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف، از جمله نقاط اشتراکی است که می‌تواند محور وحدت و انسجام اسلامی باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از جویبار، دهم خرداد ۹۸ مقارن با ۲۵ رمضان ۱۴۴۰ مصادف است با روز قدس. حجت‌الاسلام ابوالحسن قلی‌پور مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار به همین مناسبت با خبرنگار آنا گفتگو کرده است که در زیر می‌خوانیم:

آنا: از نظر شما تعریف روز قدس چیست؟

قلی‌پور: قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، وطن میلیون‌ها آواره فلسطینی است که استکبار جهانی آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج کرده و زیر سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار دارد. از همان نخستین سال‌های اشغال پاره تن اسلام، با مقاومت فلسطینیان و اعتراض مسلمانان و دیگر انسان‌های آزاده جهان، نهضت مقابله با اسرائیل و حمایت از فلسطین مظلوم شکل گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت مسلمان ایران به‌ویژه پس از صدور پیام تاریخی امام امت در سال ۱۳۵۸ مبنی بر نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به‌عنوان روز جهانی قدس، مسئله آزادسازی فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان‌های خویش قرار داد. از این رو، همه‌ساله روز قدس را به روز فریاد کشیدن بر سر ستمکاران تاریخ و به لرزه درآوردن پایه‌های سست رژیم صهیونیستی تبدیل کرده است.

آنا: به نظر شما این روز تا چه اندازه می‌تواند نماد عملی وحدت بين مسلمانان و انسجام اسلامی باشد؟

قلی‌پور: بی‌گمان، انسجام اسلامی، به‌ویژه در شرایط کنونی، ضرورتی انکارناپذیر در جهان اسلام است. در این میان، مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف، از جمله نقاط اشتراکی است که می‌تواند محور وحدت و انسجام اسلامی باشد. از این رو، روز قدس در سال انسجام اسلامی باید به دیده دیگری نگریسته شود و برای آن برنامه‌ریزی صورت پذیرد؛ چه آن که هر عقل سلیمی می‌پذیرد که بی‌توجهی یا کم‌توجهی به آرمان فلسطین به‌عنوان قلب جهان اسلام، چه ضربه جبران‌ناپذیری به جهان اسلام وارد خواهد آورد. از این رو بر همه ملت‌های مسلمان است که فراتر از شعارها و اقدامات معمولی و کم‌اثر، این روز بزرگ را که در حقیقت روز مقابله مستضعفان با مستکبران است، گرامی بدارند. پس در شرایطی که خطر رژیم صهیونیستی، امروز متوجه همه خاورمیانه و سرزمین‌های اسلامی است، انسجام و وحدت مسلمانان درباره موضوع فلسطین و مقابله با خوی تجاوزگرانه صهیونیست‌ها  تنها راه سربلندی اسلام و مسلمانان است.

آنا: تحلیل شما  در اهمیت بیت‌المقدس از نظر اسلام چیست؟

قلی‌پور: بیت‌المقدس به‌عنوان مهم‌ترین شهر فلسطین، از نظر اسلامی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان در این شهر تاریخی است. از آغاز هجرت پیامبر اسلام به مدینه تا سال دوم هجری، قبله پیامبر در هنگام نماز و نیایش، بیت‌المقدس بود و بی‌شک، پیش از هجرت نیز در ۱۳ سالی که پیامبر اکرم(ص) در مکه مکرمه اقامت داشت، رو به بیت‌المقدس می‌ایستاد و نماز می‌گزارد. از این رو، این شهر، قبله نخستین، بلدالامین و حرم امن شناخته می‌شود. افزون بر این، مسجدالاقصی هنگام معراج رسول اکرم(ص) نیز ارزش و قداست خود را نشان داد، به‌گونه‌ای که خداوند می‌فرماید شبانه پیامبر اکرم(ص) را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی ـ که اطراف آن را پربرکت گردانیده است ـ سیر داد تا آیات و نشانه‌های الهی را به او نشان دهد.

آنا: شما نقش امام خمینی(ره) را در احيای مسئله فلسطين را به‌ويژه با اعلام روز قدس چگونه ارزيابی مي‌كنيد؟

قلی‌پور: بی‌شک، یکی از اثرات کلیدی انقلاب اسلامی، ایجاد حس جمعی و وحدت اسلامی میان مسلمانان جهان بود. در حقیقت، عملکرد فرافرقه‌ای و جهانی حضرت امام خمینی(ره) در سطح جهانی اسلام، به ویژه مسئله قدس شریف، موجب وحدت و همدلی مسلمانان بر محور اسلام و آرمان‌های بلند اسلامی شد. شهید فتحی‌شقاقی از رهبران برجسته جنبش اسلامی فلسطین (حماس) درباره این منطق وحدت‌بخش اندیشه امام خمینی(ره) می‌گوید «هیچ‌چیز به اندازه انقلاب امام خمینی(ره) نتوانست ملت فلسطین را به هیجان آورد و احساسات آنها را برانگیزد و امید را در دل‌هایشان زنده کند». با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ما به خود آمدیم و دریافتیم که آمریکا و اسرائیل نیز قابل شکست هستند. ما فهمیدیم که با الهام از دین اسلام می‌توانیم معجزه کنیم. از این رو ملت مجاهد در فلسطین، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران را به دیده تقدیر می‌نگرند و امام خمینی(ره) را از رهبران جاوید تاریخ می‌دانند».

در اندیشه امام خمینی(ره)، صهیونیسم حرکتی بر ضداسلام و مسلمانان است و ایشان با نامگذاری روز قدس و تغییر این مسئله از مقوله‌ای صرفاً عربی به مقوله‌ای اسلامی، جهان اسلام را به وحدت در برابر خطر بزرگ اسرائیل فراخواند. در همین راستا، ایشان در تاریخ اول اردی‌بهشت سال ۱۳۵۸ فرمود «بر مسلمین و بر دولت‌های اسلامی است که با هم متحد شوند و این جرثومه فساد را از بن و بیخ برکنند».

آنا: شما  نقش دانشگاه‌ها از منظر مقام معظم رهبری در برپایی این روز را  چگونه توصیف می‌کنید؟

قلی‌پور: روز قدس یک روز بین‌المللی اسلامی و روز بزرگ و مهمی است که ملت ایران و دیگر ملت‌های مسلمان، حرف حقی را که استکبار حداقل ۶۰ سال برای خاموش‌کردن آن سرمایه‌گذاری کرده بود، فریاد می‌کنند. تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران و اعلام روز قدس و تبدیل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به سفارت فلسطین، حرکت تهاجمی بود که در مقابل توطئه ۶۰ ساله استعمار برای محو فلسطین از نقش جغرافیای جهان ایستاد.

رهبر انقلاب اسلامی بیان فرمودند «روز قدس پشتوانه امنیت کشور نیز است و هر ایرانی که روز قدس به خیابان می‌آید، در واقع به امنیت کشور و ملت و حفظ دستاوردهای انقلاب کمک کرده است»؛ لذا همزمان با آخرين جمعه ماه مبارك رمضان و به منظور ارج‌نهادن به فرمان معمار كبير انقلاب امام خمينی(ره) و تجدید عهد با مقام معظم رهبری  وهمگام با مردم شهيدپرور و هميشه در صحنه ايران اسلامی، دانشگاهيان نیز حضوری پرشكوه در راهپيمايی روز قدس به نمايش خواهند گذاشت.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0